1. Co to za pomysł na felieton?!
Cóż... postaram się opisać w nim pokrótce możliwości Djaska (a docelowo - innych enpeców), jako, że czasem odnoszę wrażenie, że nie wykorzystujecie w pełni jego możliwości. Zatem zaczynajmy!
2. Rzuty obronne.
Djask ma Fort +7, Ref +3, Will +11; dodatkowo +2 vs. disease and poison. Porównując to ze średnim DC wynoszącym 17 (special ability, CR 7 monster, Bestiary p. 291) oznacza, że nie ma problemu z zagrożeniami Will save, jak również truciznami i chorobami. Z resztą rzutów na Fortitude radzi sobie przyzwoicie (55 % szans), jednakże...
3. ...jego Reflex jest tragiczny!
Rzuty na Reflex sa zazwyczaj wymagane przy obszarowych czarach czy zdolnościach zadających obrażenia. Połączywszy to z brakiem jakichkolwiek odporności na żywioły o Djaska, jak również brakiem domyślnie zapamiętanych czarów typu protection from energy/resist energy - uzyskujemy bohatera, który strasznie dostaje od wszystkich obszarówek. Na dodatek, jego hp są średnie (57 hp), więc nie może tych obszarówek łyknąć zbyt wiele...
4. Walka wręcz - nie dla Djaska!
Djask jest absolutnie beznadziejny w walce wręcz. Swoją magiczną maczugą wywija za +4 (1d6). To gorzej niż ork o CR 1/3! Trochę poprawia się to, gdy używa hand of the acolyte +8 (1d6), zyskuje też wtedy zasięg 30 feet, jednak nadal jest to suboptymalne. Już lepiej, gdy używa...
5. ... lore keeper.
Jest to spell-like ability, wykonywany jako melee touch attack. Za każdym razem, gdy Djask użyje na kimś tej zdolności, dowiaduje się o nim tyle, jakby wyrzucił na DC Knowledge wynik 25. Zdolności tej można używać wielokrotnie, "wyciągając" kolejne statystyki wroga. Co więcej, nie trzeba mieć nawet bazowej Knowledge (czyli Djask dotykając aberracji może uzyskać o niej informacje, mimo że nie ma Knowledge Dungeoneering). Jako, że lore keeper jest odpowiednikiem czarów 1. poziomu, to DC Concentration przy rzucaniu defensywnym wynosi 17 - Djask zdaje na 7-mce.
6. Zaklęcia divination.
Jest to kolejna grupa czarów, na których Djask wyznaje się bardzo dobrze, a które nie są na sesji zbytnio wykorzystywane. Read thoughts pozwala wykrywać myślące istoty na bardzo dużym terenie (60 feet cone shaped), jak również czytać ich powierzchowne myśli - jest to fajny czar na zwiady czy penetrowanie lochów (choć 30 cm kamienia go blokuje, podobnie jak metr drewna). Czar divination pozwala wróżyć na dowolny temat - jedynym ograniczeniem jest złożenie ofiary Nyarlathotepowi w wysokości 25 gp. Wreszcie, identify pozwala Djaskowi bezproblemowo poznawać zdolności magicznych przedmiotów do DC równego 33 (13 Spellcraft +10 identify enhancement bonus + take 10). DC 33 to caster level 18 - oznacza to, że zidentyfikuje bez problemu każdy przedmiot w grze. Przy okazji, mało kto o tym wie, ale identify działa na jeden przedmiot na poziom rzucającego! Wreszcie, Djask ma clairvoyance/clairaudience jako spell-like ability, z opcją dzielenia długości działania na rundy - może więc magicznie podejrzeć, co dzieje się za drzwiami, w obozie, w odwiedzonym wcześniej miejscu - jedynym ograniczeniem jest zasięg (u Djaska 680 feet).
7. Channel energy.
Djask jest prawdziwym mistrzem channelowania. Może to robić aż osiem na razy na dzień (Charisma 16 + Extra Channel). Rozwija się tylko w klasie kapłana, dzięki czemu jego channel energy cały czas wzrasta - teraz wynosi 4d6, czyli leczy średnio obszarowo 14 obrażeń. W praktyce zwalnia to drużynę od posiadania jakichkolwiek innych zdolności leczących. Dodatkowym smaczkiem jest Selective Channel, pozwalające wykluczyć Djaskowi do trzech istot z efektu leczenia - idealne w walce.
Djask ma także healer's kit oraz Heal +11, przez co zupełnie dobrze radzi sobie z niemagicznym leczeniem.
8. Wisdom 16.
Niestety, jest to trochę nisko. Djask jest już na takim poziomie, że ma czary 4 kręgu... i nie dostaje bonusowej komórki na zaklęcia, bo Wisdom jest za niski. Również, jest to trochę za niski Wisdom, żeby efektywnie używać debuffów w walce. Djask powinien skupić się na buffach i leczeniu.
9. Knowledge, języki i ciekawostka
Djask na Intelligence 16 (to niezwykle dużo jak na bokongo), jak również cztery Knowledge - arcane, geography, local i religion. Zna także, prócz wspólnego i bokongo, także język gigantów i Starszych Bogów. To naprawdę unikalne jak na kapłana.
10. Słabe strony - inicjatywa i klasa pancerza.
Djask jest powolny (Initiative +0), jak również, łatwo go trafić. AC 18, w porównaniu do ataku +13 (pimary attack, CR 7 monster, Bestiary p. 291), oznacza, że jest trafiany ze 80 % skutecznością. To stanowczo zbyt dużo - Djask nie nadaje się na pierwszą linię i całe szczęście, nie traktujecie go tak.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz